Kontakt

Galeria Sztuki XX Wieku
"Connaisseur"

ul. Grzybowska 3. (I p.)
00-132 Warszawa

tel (+48) 601 22 44 22
tel/fax (+48 22) 652 26 83

galeria@connaisseur.art.pl

 

 

Facebook


Godziny otwarcia:

pn. - pt. 12.00 -17.00
soboty nieczynne

 

***

 

Zobacz także:

Galeria Sztuki Dawnej

Dwa krzesła z wytwórni M. Thoneta

 

W najnowszej ofercie Galerii, znajdują się dwa krzesła stanowiące nawiązanie do historii współczesnego meblarstwa artystycznego. Są to obiekty pochodzące ze słynnej wytwórni Thoneta.

 

Wracając do początków, przypomnijmy, że w roku 1850  Michael Thonet (1796 – 1871)  wykonał Krzesło numer 1. Na Wielkiej Wystawie Światowej w Londynie w 1851 roku uzyskał brązowy medal za swoje wiedeńskie krzesła z giętego drewna. To przyniosło mu światowe uznanie. Na następnej Wielkiej Wystawie Światowej w Paryżu w 1855 roku, otrzymał srebrny medal. W roku 1856 mógł otworzyć nową fabrykę mebli w Koryčany na Morawach.

 

Kawiarnia "Café Daum" była pierwszym oficjalnym lokalem, w której od około roku 1850 znajdowały się wyłącznie krzesła Thoneta. Krzesło numer 4, którego oparcie wykonane jest z jednego kawałka wygiętego drewna, od tamtych czasów jest klasycznym krzesłem wiedeńskich kafejek.

W roku powstało słynne Krzesło numer 14 Jest to "krzesło wszystkich krzeseł" (dzisiaj model 214). Do roku 1930 wyprodukowano 50 milionów tego modelu. Za jego projekt Thonet otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 roku. Dzisiaj można zwiedzać muzeum znajdujące się w Fabryce Mebli w Frankenbergu

Thonet otworzył swój własny warsztat w 1819 roku. W latach trzydziestych XIX wieku, próbował wykonywać meble z drewna giętego. Pierwszym sukcesem był tzw. Bopparder Schichtholzstuhl z roku 1836. W roku 1849 jeszcze raz założył własną firmę Braci Thonet - "Gebrüder Thonet

.W 1830 roku niemiecki stolarz chcąc uniknąć kosztów związanych z frezowaniem drewna rozpoczął  eksperymenty z technikami gięcia drewna. Początkowo zanurzał odpowiednio przygotowane płaty drewna złożone z cienkich warstw forniru w kadziach z wrzącym klejem. Po wyjęciu z kąpieli płaty te wyginano za pomocą prasy w specjalnych formach. Otrzymana w ten sposób masa była swego rodzaju sztucznym drewnem, jednak z powodów właściwości kleju i drewna nie można było formować z niej takich kształtów jakie były zaprojektowane.

Thonet po dokładnej obserwacji właściwości  włókien  drewna udoskonalił swoją technologię i stał się pierwszym na świecie producentem giętych elementów drewnianych.

 

Wynalazek swój opatentował w okresie biedermeieru, a dzięki uznaniu kanclerza Austrii,  przeniósł się do Wiednia  gdzie od 1849 roku rozpoczął masowa produkcje mebli techniką gięcia prętów drewnianych. Do produkcji mebli Thonet używał głównie drewna bukowego które w warunkach przemysłowych łatwo poddawało się opracowanej technologii.  Zaleta tej technologii było też to, że nie wymagała od pracowników specjalnych uzdolnień czy umiejętności w procesie produkcji. Spełniając te wymagania Thonet wyprzedził swoją epokę i odkrył nowy rynek niedrogich mebli produkowanych w długich seriach przeznaczonych zarówno dla mieszczaństwa , urzędów czy kawiarni. W fabrykach Thoneta produkowano przede wszystkim krzesła ( krzesło  model nr 14 w ciągu 40 lat zostało wyprodukowane w ponad 45 mln egzemplarzy), fotele, łóżka i fotele bujane, komplety do salonu, jadalni, sypialni.

Zapytaj o obiekt I | Zapytaj o obiekt II