Kontakt

Galeria Sztuki XX Wieku
"Connaisseur"

ul. Grzybowska 3. (I p.)
00-132 Warszawa

tel (+48) 601 22 44 22
tel/fax (+48 22) 652 26 83

galeria@connaisseur.art.pl

 

 

Facebook


Godziny otwarcia:

pn. - pt. 12.00 -17.00
soboty nieczynne

 

***

 

Zobacz także:

Galeria Sztuki Dawnej

o galerii

 

 

Szanowni Państwo!

W związku ze zmianą dotychczasowej strony i domeny (www.connasseur.art.pl) 
zapraszamy na naszą nową witrynę: 

www.connaisseur.pl

 


 

Przestrzeń  tej Galerii została ukierunkowana na prezentację sztuki z kręgu art deco.


Art Deco to styl dekoracyjny. Nazwa pochodzi od francuskiego określenia art decoratif – czyli sztuka dekoracyjna. Na salonach Europy królował w latach 20. i 30., ale obecnie obserwuje się jego triumfalny powrót.  Art deco stanowił odpowiedź na procesy industrializacji zachodzące w rozwijającym się społeczeństwie. Funkcjonalność i solidność przedmiotu stały się wówczas równie ważne co jego estetyczne wykonanie.


Wszystko zaczęło się na otwartej w 1925 roku w Paryżu Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Przemysłu Nowoczesnego, na której to po raz pierwszy pokazano meble o delikatnych liniach i zdobieniach, będące w estetycznej opozycji do obowiązującej powszechnie secesji. Ich piękno miało się przejawiać w funkcjonalności, nie w wyrafinowanych zdobieniach. Styl art déco był odpowiedzią na wyzwania nowoczesnego świata. Meble i inne przedmioty wyposażenia wnętrz, przynajmniej w założeniach, miały być ładne, funkcjonalne, solidne i masowe. Masowe nie stały się nigdy, fornirowane hebanem, palisandrem, mahoniem nie były dostępne dla każdego.


Sztuka art deco czerpała z dorobku  Arts and Crafts, secesji, kubizmu, Bauhausu  czy stylistyki baletów S. Diagilewa.
Rodzimą odmianę stylu, zwaną polską sztuką stosowaną, tworzyły ugrupowania propagujące rzemiosło artystyczne, chociażby Warsztaty Krakowskie, Rytm, Ryt czy Ład..


Art deco kompleksowo kształtował styl, architekturę, modę i kulturę dwudziestolecia międzywojennego. Nawiązywał do minionych epok i wybiegał w przyszłość.
Dziś jest to styl chętnie przywoływany, jako trend retro a zarazem modernistyczny. Zapraszamy zatem do kontaktu z przedstawianymi obiektami.


Natalia i Kaja Werbanowskie